CHUDENICE A OKOLÍ : MUZEUM ŽELEZNIČNÍCH DRESIN (DREZÍN) ČACHROV

Muzeum železničních dresin (drezín) Čachrov

Na šumavském Čachrově, kam nikdy nevedla železnice, i když v minulosti k tomu nebylo daleko, můžete navštívit soukromé Muzeum železničních dresin (drezín).

Jak k tomu došlo? Muzeum představí Ing. Václav Zahrádka:

Sbíráním historických železničních dresin se zabýváme mnoho let a postupem času nebylo kam tyto historické stroje umístit. Při rekonstrukci rodinného stavení, kde v minulosti bylo kolářství, jsme se rozhodli postavit na přilehlé zahradě malé depo, závory se strážním domkem a krátkou předváděcí kolej pro dresiny.

Naše sbírka obsahuje dresiny od roku 1825 do nedávné současnosti. Mnoho našich dresin si zahrálo v minulých i současných filmech či televizních pořadech – Páni kluci, Florenc 13.30, Hlídač č. 47, Toulavá kamera, Malá muzea, Tajemství železnice, Četníci z Luhačovic, Policie Modrava a další.

Jednu z dresin máme trvale zapůjčenu v Rakouském Kerschbaumu na koněspřežné trati do Lince. S našimi historickými stroji se příležitostně účastníme různých železničních výročí a oslav.

Záměrem je, aby si návštěvníci naše historické stroje mohli prakticky vyzkoušet a osahat, přesvědčit se o šikovnosti našich předků a zažít něco i z odcházející doby minulé.  

Vedle vystavených dresin zde máme i další železniční exponáty jako jsou historická čísla lokomotiv, výrobní štítky z lokomotiv a vozů, návěstidla a dokumenty mapující železniční regionální historii. Vše doplňuje i bohatá knihovna, fotografie a diapositivy. Naše sbírka zahrnuje i několik historických motocyklů a automobilů.

Zejména pro dětské návštěvníky muzea jsme zprovoznili zahradní modelovou železnici, kde uvidíte železnici ve zmenšeném měřítku.

Po zvednutí železniční závory je muzeum k prohlídce otevřené a při skončení návštěvy každému účastníku na rozloučenou a cestu domů zacinká a štěstí popřeje při spouštění závory „ajznpoňácký“ zvonek. 

Info pro návštěvníky:

Návštěva muzea je možná pouze po předchozí telefonické domluvě – telefon 602 448 129.

Prohlídka i s výkladem trvá cca 1,15 - 1,30 hod.

Vstupné: dospělí 60,-Kč (děti 30,-Kč)
(Stav k 1. 5. 2020)

Kontakt:

Muzeum železničních dresin
Ing. Václav Zahrádka Čachrov 44 339 01 Klatovy
Tel: 602 448 129
E–mail: dresina.cachrov@seznam.cz, http://muzeum-drezin.cachrov.cz

Poznámka redakce: dresina nebo drezina? Název je odvozen ze jména vynálezce Karla Draise. Takže S je vhodnější.


Mapa

Připravuje: Informační server ŠumavaNet.CZ ve spolupráci s místními patrioty a spolupracovníky.
Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ