CHUDENICE A OKOLÍ : KAPLE SV. JANA NEPOMUCKÉHO, LORETA

Kaple sv. Jana Nepomuckého, Loreta

Zřícenina barokní kaple z roku 1730,  v lese asi 1km od Lorety. Byla postavena na vyvýšenině přímo proti zámku v Týnci. V roce 1783 byla zrušena a od roku 1790 ponechána zkáze.

Před druhou světovou válkou válkou byla turisty krátce využívána jako rozhledna.

Dnes z kaple zůstaly zachovány pouze obvodové zdi.

K kapli je od 8. listopadu 2013 na podlaze instalováno dílo Kristýny Kužvartové Kapka aneb Hladina hloubky. Mladou výtvarnici inspiroval prostor zříceniny bývalé kaple uprostřed lesů.

Nedaleko kaple se se směrem na Týnec (po žluté značce) nachází soustava několika rybníků sloužících jako  rezervace vodního ptactva.

Jak se tam dostaneme:

Po žluté turistické stezce z Lorety (1 km) resp. po žluté značce z Klatov (7 km - přes Loretu).

Z opačné strany je možné ke kapli přijít z Týnce (1,5 km).

Doporučujeme např. cestu ze železniční stanice Neznašovy (trať Klatovy-Sušice). Poté po žluté do Horní Lhoty a Týnce. Kocháme se nádhernými rozhledy na Šumavu a Pošumaví. Doporučujeme návštěvu místního hřbitova se zdaleka nepřehlédnutelným kostelem a hrobkou Kolowratů. Pokračujeme po žluté podél zámku až k rybníkům sloužícím jako racčí rezervace. Odtud stoupáme k rozcestí a kapli. Vrátíme se na rozcestí a pokračujeme na Loretu s Loretánskou kaplí Panny Marie. Pak už nás čeká jen hezká cesta lesem do Klatov. Celkem 13 km.

Fotogalerii naleznete zde...


Mapa
Rybník Gomora, v pozadí Týnec
Rybník Gomora, v pozadí Týnec
(c) Text & foto: ŠumavaNet.CZ

Připravuje: Informační server ŠumavaNet.CZ ve spolupráci s místními patrioty a spolupracovníky.
Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ